За студовата алергия, и как да е предпазим от нея, специално за puls.bg разказа д-р Паскова . Д-Р Паскова е дерматолог с повече от 17 години стаж.  Управител на клиника Derma Vita, където повече от 10 години се грижат за здравето, добрия външен вид и самочувствие на своите пациенти.


Отслабването на имунитета през есенно-зимния период, повишения прием на лекарства, възпалителните заболявания, стресът, използването на неподходящи козметични средства и т.н.  са фактори за обостряне на много дерматологичните заболявания. Ниските температури навън и сухият въздух в помещенията са причина не само за настинки и инфекциозни заболявания,  но и за здравето на кожата и добрия и външен вид.


Рязката смяна на температурата, от топло към студено, предизвиква  своеобразен термичен шок. Кръвоносните съдове реагират на студа с разширяване и лицето почервенява. При продължителен престой навън капилярите се свиват и се влошава кръвоснабдяването на тъканите, забавя се обмяната на веществата и се нарушава подхранването на кожата. Тя става суха, бледа, отпусната, възпалява се и се лющи.


Кожата не има естествен предпазен липиден слой, който намалява при прекалено миене, от студения и сух въздух през зимата, от вятъра и т.н. Този естествен липиден слой, предпазва кожата от обезводняване, от редица заболявания, възпалителни процеси и инфекции. Това улеснява размножаването на бактерии и гъбички, които атакуват кожата и често предизвикват възпалителни процеси. Намаленият имунитет не е добра бариера срещу проникването на различни алергени в организма ни, а това може да доведе до развитие и обостряне на редица алергични реакции, в това число и студова алергия.


Студовата алергия е все по-често срещан проблем през студените зимни дни. Смята се, че има определена генетична предразположеност към това заболяване, но тя не е задължителна. Много други фактори също обуславят развитието на заболяването.


Най-често, студовата алергия се наблюдава при деца, но не е изключено да се развие и при възрастни. Наблюдава се и полово разграничаване при протичането на кожния проблем. Този вид алергия се среща с много по-голяма честота при жените и протича с по-изразена симптоматика. Основната група пациенти, които търсят съвет от дерматолог за разрешаване на проблема са млади жени.
 


Трябва да се знае, че студовата алергия не е просто непоносимост към ниските температури, а е неразположение, което може да може да се отключи при конкретни метеорологични условия като много силен студен вятър и влага. Студовата алергия може да се прояви при плуване в студена вода, вземане на хладен душ и дори при пиене на студени напитки.
 


Алергичният отговор е под различни форми и симптоми. В повечето случаи, след излагане на ниски температури се появяват кожни проблеми, известни като студова уртикария, причинени  от бързото освобождаване на хистамин, в следствие свързването на  IgE антителата с еозинофилите.


При ниските температури през зимата се свиват капилярите и се намалява кръвообръщението и може да се стигне до цианоза на кожата.Първите признаци на недостиг на кислород в кожата са появата на синкаво-лилави петна,   усеща се парене и сърбеж. При по продължително излагане на минусови температури, по открититите места като челото и носа може да се появи дори болка.
 



Успоредно с чувствителността на кожата, след въздействието на студа, възникват и допълнителни процеси, които са пряк резултат от намалената имунна защита. Това може да е главоболие, отпадналост, запушен нос, дори кашлица, зачервяване на очите и др.
 


Ако не се вземат мерки навреме, може да се появи втвърдяване и удебеляване на кожата в най-изложените на студа зони каквито са пръстите на ръцете или коленете (особено при жените, които носят поли през зимата).
 


Диагнозата студова алергия може да се постави единствено след преглед от дерматолог. За да се потвърди или отхвърли диагнозата, се препоръчват лабораторни изследвания на кръвта.
 

 

Лечението на студовата алергия се изразява основно в  предотвратяване на излагането на студ. Когато това не е възможно, преди излагането на студени условия, се приемат  антихистамини, за да се блокира освобождаването на хистамин.
 


На пациентите, на които е поставена диагнозата, се препоръчва да не допускат общ спад в имунната система или изсушаване на кожата.
 

 

Правилното хранене, приемът на  витамин А, Е и С, както и на достатъчно течности предпазват кожата от нежелани реакции. Препоръчително е да се консумират продукти като черен дроб, моркови, шипки, цитрусови плодове, зеле и касис, които са изключително богати на витамини и минерали.
 

 

За да се намали риска от цианоза на тъканите е желателно да се спри или да се ограничи тютюнопушенето. Химичните вещества, съдържащи се в цигарения дим, свиват допълнително капилярите на кожата и засилват кислородния глад. Освен това, при пушачите е установен недостиг на витамин С, което пък по-бързо състарява кожата, изсушава я и спомага за появата на ранички.

 


За да се предпази кожата от вредното влияние на студа е желателно да се ползват и подходящи овлажняващи продукти за откритите части на тялото.

 


На козметичния пазар има много и различни хидратантни, ревитализиращи и подхранващи продукти, които защитават и възстановяват кожата.



Все по-голяма популярност добива и т.нар. молекулярна козметика. В този случай биологично активните вещества се обработват чрез т.нар. студено емулгиране, при което се запазват всички полезни вещества в тях и не се използват химични консерванти. Те предпазват кожата от негативното действие на ниските температури и стимулират капилярното кръвообращение.